Жиноятчиликдан узоқда бўлайлик
ЖИНОЯТНИНГ ҚОНУНИЙ ВА ШАРЪИЙ ТАЪРИФЛАРИ.
Жиноят – бу жамият учун хавфли бўлган, қонун томонидан тақиқланган, жиноий жавобгарликка тортишга сабаб бўладиган қасддан ёки эҳтиётсизлик билан қилинган қилмиш.
Жиноятнинг асосий белгилари:
1. Жамият учун хавфлилик – Жиноят шахсга, жамиятга ёки давлатга зарар етказади.
2. Қонунга хилофлик – Жиноят содир этган шахс жиноий кодексда белгиланган жазога тортилади.
3. Амалий ҳаракат ёки ҳаракатсизлик – Жиноят бирор ҳаракатни бажариш (ўғирлик, порахўрлик) ёки мажбурий ҳаракатни бажармаслик (қонунбузарлик ҳақида хабар бермаслик) орқали содир этилади.
4. Жиноий жавобгарлик – Жиноят содир этган шахс суд ёки бошқа ҳуқуқий органлар томонидан жазоланади.
Жиноят турлари:
Одамга қарши жиноятлар – қотиллик, тан жароҳати етказиш, таҳдид қилиш.
Мулкка қарши жиноятлар – ўғирлик, фирибгарлик, босқинчилик.
Иқтисодий жиноятлар – пора бериш, солиқ тўламаслик.
Жамоат тартибига қарши жиноятлар – безорилик, наркотик моддаларни тарқатиш.
Давлатга қарши жиноятлар – давлат сирларини ошкор қилиш, коррупция.
Жиноят – бу жиддий ҳуқуқбузарлик бўлиб, у жазо талаб қилади. Ҳар бир шахс жиноят содир этмаслик ва қонунга риоя қилиш учун масъулиятли бўлиши керак.Ислом шариати жамиятда тинчлик ва адолатни таъминлаш учун жиноятларга нисбатан қатъий муносабатда бўлади. Жиноят ва жазо масалалари асосан Қуръон, Суннат ва фиқҳий қоидалар асосида тартибга солинади.
1. Жиноят тушунчаси Исломда:
Исломда жиноят ҳад (ҳудудий), қасос ва таъзир каби турларга бўлинади. Барча жиноятлар жамиятга, шахсга ёки динга зарар етказади, шунинг учун уларга нисбатан жазо белгиланган.